ХРИСТО СМИРНЕНСКИ

(1898 - 1923)






>

      Големият български поет Христо Димитров Измирлиев (Смирненски) е роден на 17.09.1898 г. в македонския град Кукуш, в семейството на сладкаря Димитър Измирлиев. Още като дете Христо обичa да слуша приказки и песни и да ги преразказва на приятелите си, дори сам съчинява стихчета.
        След като завършва IV- то отделение през 1908 г. родителите му го пращат да учи в София, където живее при дядо си. Известният поет - хуморист Владимир Попатанасов, негов вуйчо, го запознава с Елин Пелин и Пенчо Славейков. Юношата с интерес слуша разговори на литературни и политически теми, рови се в богатата библиотека на вуйчо си.
        През 1910 г. Христо се връща в родния си град. Той говори на чист книжовен език, проявява осведоменост върху литературните събития. През 1913 г. избухва междусъюзническата война и семейството на Димитър Измирлиев напуска окупирания Кукуш. Бежанците се установяват в София, където Христо се записва в Техническото училище. За да помогне на близките си, той продава вестници, а през лятото пътува из страната с технически бригади.
      От началото на 1915 година по примера на по-големия си брат, хумориста Тома Измирлиев, 16- годишния Христо започва да сътрудничи на хумористичните издания- най-напред на вестник „К'во да е“, където за пръв път се подписва с един от най-известните си псевдоними като хуморист- Ведбал. От следващата година той публикува хумористични стихове и фейлетони в „Родна лира“, „Художествена седмица“, „Смях и сълзи“, „Барабан“, „Сила“. Находчив и плодовит, Ведбал, въпреки младостта си, става един от най-търсените и популярни за онова време хумористи. През 1917 г. за пръв път се подписва с псевдонима Смирненски, с който остава в класиката на българската литература. По това време избухва Първата световна война. Христо е принуден да постъпи като юнкер във Военното училище, но въпреки суровото казармено всекидневие продължава да пише и да публикува в хумористичните издания.
        През април 1918 г. излиза първата му сбирка- „Разнокалибрени въздишки и стихове в проза“. Силно въздействие върху идейното развитие на младия поет оказва Войнишкото въстание през 1918 г. Срещу разбунтувалите се войници са хвърлени дори юнкерите от Военното училище. Смирненски става свидетел на най- кръвопролитния сблъсък - край Захарна фабрика. Отвратен от жестокостта, с която правителството потушава въстанието, той твърдо решава и напуска Военното училище.
        Смирненски продължава да пише. На страниците на „Червен смях“ са публикувани редица негови произведения: „Първи май“, „Ний“, „Червените ескадрони“, „Улицата“, „Утрешния ден“, „Северно сияние“, „През бурята“ и др.
        През 1922 година Смирненски се разболява тежко от туберкулоза, но до последния си дъх поетът твори. Неговите последни творби „На гости у дявола” и „Приказка за стълбата” изразяват зрялост и мъдрост. Смирненски умира 18 юни 1923г. малко преди да навърши 25 годишна възраст. Той запазва надеждите си, че дните, които идат ще бъдат по-добри.


            КЪМ ВИСИНИ     ДА БЪДЕ ДЕН!
С оковани крила днес земята ни ражда,
оковани с неволя и делнични дни,
а гори сред душата ни вечната жажда
за простор, красота, висини.

Из града- тези улици шумни и сиви,
де живота безумно крещи,
на село- в тишината на буйните ниви —
нас опиват ни странни мечти.

Като звън на далечни, грамадни камбани,
като гръм на стихийни вълни,
свободата зове непрестанно сърца ни
към лазура на нови страни.

В миг крилата за полет безумен потрепнат,
в миг в очите искра заблести,
и акорди на музика странна зашепнат:
"Полети! Полети! Полети!"

Младостта запламти в многоцветни огньове,
младостта призовава часа-
тоя час на размах, на разбити окови,
тоя час озарен с чудеса.

А в пожара на тия копнежи сърдечни
свободата за пристъп звъни,
и отекват гърмовно простори далечни:
"Светлина! Красота! Висини!"
Нощта е черна и зловеща,
нощта е ледна като смърт.
В разкъсаната земна гръд
струи се бавно кръв гореща.
В димящите развалини
безокий демон на войната
развял е хищно знамената
и меч въз меч безспир звъни.
Сред мрака непрогледно гъст
стърчи злокобен силует
на някакъв грамаден кръст,
и хилядни тълпи отвред
вървят, подгонени натам
от яростта на златний бог.
И мрака става по-дълбок,
тълпите нижат се едвам.
За въздух жадни са гърдите,
очите молят светлина,
един копнеж, мечта една
гори и се топи в душите
и през сълзи и кървав гнет,
през ужаса на мрак студен
разбунен вик гърми навред:
"Да бъде ден! Да бъде ден!"